Kategorie a hledání
7.4.2021

Veronika Neužilová

8 věcí o Brazílii a Brazilcích, které by vás mohly překvapit.

Fotbal, deštný prales, Amazonka, Socha Krista Spasitele, Copacabana, karneval. To všechno nás určitě napadne, když se řekne Brazílie. A všechno jsou to bezpochyby věci, které tuhle zemi definují. Ale určitě to není všechno. Každá země a její obyvatelé mají své definující zvyklosti a určité vzorce chování, které by nás, Čechy, možná mohly překvapit. Brazílie rozhodně není výjimkou. Pojďme se na pár z nich podívat.

13.1.2021

Veronika Neužilová

Britská, nebo americká angličtina?

Ve škole se většina z nás učí britskou angličtinu. Později, když objevíme kouzlo sledování filmů a seriálů v jejich originálním znění, začneme přicházet do kontantu s americkou angličtinou. Možná si teď říkáte: "Angličtina jako angličtina, není to jedno?" Není!

6.1.2021

Noemi Cihlářová

Se Třemi králi po Evropě: Je libo královský koláč?

L’Épiphanie, Día de los Reyes Magos, Heilige Drei Könige nebo Little Christmas, to vše jsou označení pro dnešní svátek Tří králů. A kdo všechno se dnes může králem nebo královnou stát?

30.12.2020

Natálie Havlíčková

Novoroční předsevzetí - jak si stanovit své cíle?

Říkáte si nový rok, nový začátek? Od 1. začnu. Bezva! Tak pojďte do toho, zkuste se zastavit, zhodnotit uplynulý rok a zamyslet se nad tím, co byste chtěli v novém roce změnit a čeho byste chtěli dosáhnout. Je důležité stanovit si konkrétní cíle a nejen přání. Protože když budete mít napsané konkrétní cíle, jeví se vám jako víc reálné a možné je splnit. Jděte si za tím, co by vás nejen v novém roce dělalo spokojenější a šťastnější.

22.12.2020

Michaela Týblová

Vánoční slovníček němčiny

V době Adventu všichni rádi navštěvujeme vánoční trhy. Kromě našich trhů také hojně jezdíme do Německa nebo Rakouska za jejich proslulými trhy se svařákem, punčem, currywurstem a vánočními perníčky. Takový výlet je také skvělou příležitostí k rozšíření svých jazykových znalostí. Pojďme se podívat na to, co by se Vám tak mohlo hodit za vánoční slovíčka!

2.12.2020

Veronika Neužilová

Natal tropical aneb tak trochu jiné Vánoce v Brazílii

Zatímco my máme Vánoce spojené se zimou, v ideálním případě s procházkami v mrazivých dnech, se zahříváním se hrníčkem svařáku nebo punče a s očekáváním sněhových vloček, v Brazílii jsou Vánoce uprostřed léta. Není tak výjimkou, že teploty na Štědrý den dosahují i 30 stupňů Celsia. Brazilské Vánoce, neboli “natal brasileiro” jsou tedy od naší představy hodně vzdálené. Pojďme si je ale přiblížit!

16.10.2020

Darya Chornaya

5 tipů pro učení se doma

Dnešní situace čím dál častěji způsobuje přesun výuky do pohodlí domova, kde na studenty nikdo nenahlíží. Jak v takovém případě neztratit studijní motivaci a třeba v tom dokonce najít výhody? Připravili jsme pro Vás 5 tipů pro to, jak se efektivně učit doma a jaké výhody se v tom dají najít.

14.10.2020

Noemi Cihlářová

Zažijte Španělsko z pohodlí vašeho obýváku aneb proč je dobré rozumět španělsky

Současná doba nám bohužel neumožňuje účastnit se zajímavých kulturních akcí ani jiného společenského života, natož pak cestovat. Proč si ale nezpříjemnit chvíle doma zajímavým filmem, který vás alespoň na chvíli přenese do sluncem rozpáleného Španělska?

7.10.2020

Nela Doróková

Pohovor v angličtině

Hledáte zaměstnání a při pozvánce na osobní pohovor Vám personalista sdělil, že Vás čeká část pohovoru v angličtině, i když jste angličtinu dlouho nepoužívali? V tom případě gratulujeme, protože máte spoustu času se na pohovor v klidu připravit a zvýšit svou šanci na úspěch. Jak?

30.9.2020

Michaela Týblová

Dýňová sezóna je tu! Upečte si pravý americký pumpkin pie.

S podzimem přichází období dýní. Dýňové recepty jsou oblíbené po celém světě, ovšem neodmyslitelně patří nejvíce k USA a Kanadě. Dýňový koláč, neboli “pumpkin pie”, je jedním z nejoblíbenějších dezertů američanů a je také tradičním pokrmem při oslavě Díkůvzdání. Tento dezert má mnoho variant a každá rodina ho dělá “po svém”. Co je ovšem jisté, že jeho příprava není nijak obzvlášť náročná a zvládne ji tak každý. Nalaďte se také na podzimní atmosféru a upečte si tuto americkou pochoutku podle našeho receptu!