Všechny cesty vedou do Říma

26.5.2017
Různé

Mám hodně snů a plánů a navštívit Řím byl vždycky jedním z nich. Ale znáte to, často můj sen ztroskotal na tom, že není vhodná chvíle, že nejsou k mání výhodné letenky, že pojedeme někam jinam, že…, že… A tak jsem se konečně v únoru rozhodla a v květnu seděla s manželem v letadle směr “Věčné město”. Poznávací zájezdy nejsou nic pro mě, a tak jsme se s manželem rozhodli, co chceme z Říma vidět a co v městě zažít. Bylo toho opravdu hodně…

Doprava a chodci

Italové na sebe na silnicích často troubí. V křižovatce jsem rozklíčovala jediné pravidlo - a to sice pravidlo prvního. Skútrem se dostanete vždy až k semaforu, ať už objíždíte ostatní zleva nebo zprava. Proč to vše? Pokud jste chodci a přecházíte silnici, nebojte se, ostatní účastníci provozu vás vidí, dodržujte však svou konstantní rychlost (nezrychlujte ani nezpomalujte), aby s vámi na silnici počítali.

Metro

Skvělý způsob, jak se dostat kamkoli. A nejedná se o nic komplikovaného. Řím má dvě linky metra, které vás dovezou i do Vatikánu. Pokud trefíte ranní špičku, potkáte místní a vyslechnete nejeden zajímavý rozhovor, a co víc, čeká na vás také bohatá módní inspirace.

Ubytování

Možností je opravdu mnoho. Doporučuji spíše u centra, ať máte všechny krásy na dosah.

Jídlo a pití

Do Říma jsme nejeli “jen” kvůli památkám a atmosféře, ale také kvůli pověstné italské kuchyni, a musím říci, že jsme toho vyzkoušeli opravdu hodně. Odolat výbornému cappuccinu, dát si skvělou pizzu, nebo ochutnat domácí mozzarellu a prosciutto, či těstoviny na všechny způsoby o zmrzlině ani nemluvě... Byla jsem nadšená tím, že ať si objednáte jídlo v klasické restauraci, domácí tratorii nebo bistru, všude si pochutnáte. Zkrátka kvalitní suroviny jsou alfou a omegou každého pokrmu. 

Tip

Každou první neděli v měsíci je vstup do Kolosea, na Palatin a do Fora Romana zdarma. Milé překvapení, že?

Mé “nej”

Vyjmenovat všechny navštívené památky a vše, co mi ve městě, které nikdy nespí, bralo dech, prostě nejde… bylo by to opravdu nadlouho. Jedno své “nej” si však dovolím - Vatikán a pohled z kupole baziliky sv. Petra a bazilika sv. Petra sama o sobě. Vyjít schody do nejvyššího místa, s nikým se nikde moc nemačkat a zažít ten pocit ohromnosti patří mezi mé “vau” momenty.

Krom monumentálních staveb a historie se v Římě můžete těšit na skvělou organizaci, vstřícnost a ochotu místních vždy poradit a pomoci. Pohoda, která ve městě vládne, za to opravdu stojí.

A co vy? Chystáte se do Říma nebo na dovolenou do Itálie? Zažili jste město, které nikdy nespí? Připomeňte si Itálii nebo si ji užijte i u nás v Praze.

Autor
článku

Lucie Potužáková
Lucie Potužáková
Lucka předává své několikaleté zkušenosti s výukou našim lektorům a každý den tráví zlepšováním metodických přístupů v IJV a hledáním cest jak ještě lépe učit cizí jazyk

Mohlo by se hodit...