Nochebuena neboli Štědrý večer ve Španělsku

15.12.2021
Různé

Vánoční čas je v plném proudu a Vánoce se neodmyslitelně blíží. Jak probíhají Vánoce v jiných zemích, jejíž jazyk se učíte? Santu Clause všichni dobře známe, co ale Papá Noel, který je ve Španělsku? Dnes bych vám ráda přiblížila jakým způsobem probíhají Vánoce v právě zmíněném Španělsku. 

 

Pro španěly je každá příležitost k oslavě, o to víc pokud se jedná o oslavu jako jsou právě Vánoce. Ačkoliv bychom si možná mysleli, že jejich Štědrý den bude vypadat podobně jak ten náš, není tomu tak. Dokonce dětem nenosí dárky Ježíšek ani Santa Claus. Můžeme říct, že ve Španělsku začínají Vánoce již 22. prosince, kdy všichni v odpoledních hodinách sledují slosování Lotería de Navidad, která je již několik let součástí španělských Vánoc. Tuto loterií vyhlašují děti ze základní školy v Madridu, přičemž hlavní výhrou je El Gordo, která představuje výhru 4 milion eur. 

 

Štědrý den neboli Nochebuena přichází na 24.12, kdy se sejde celá rodina a zasednou společně k jednomu stolu. Nemají dané chody, které se pro tento večer připravují, každá rodina si připraví to co má ráda. Večeře je však velmi bohatá, přičemž se večeří až do pozdních hodin. Tento den se nese spíše v duchu oslav, stejně tak jak u nás známe oslavy na Nový rok. Nochebuena se pojí s podobnými tradicemi jako máme my, tedy ozdobený vánoční stromeček, betlém, koledy a půlnoční mše v kostele neboli Misa del Gallo (Kohoutí mše) kohoutí se jí říká proto, že křesťané věří, že právě kohout byl první, kdo oznámil narození Ježíše. Dárky však tento den nečekejte, Papá Noel je sice takový náš Ježíšek, ale dárky nenaděluje. Můžeme se sním setkat občasně, kdy nadělí dárečky malým dětem. Tři Králové neboli Tres Reyes Magos přijíždí do města 5. ledna. Všichni se chodí podívat na průvod, kterému se říká Cabalgata de los Reyes, neboli Jízda králů. Po této procházce si děti před spaním dají ven vánoční botu, do kterých jim přes noc Tři králové nadělí vysněné dárečky. 

 

Mezi nejznámější sladké, které během Vánoc španělé ujídají patří polvoroń, turrón nebo mazapán. Jedna větší sladkost než ta druhá. 

 

Zaujaly Vás španělské Vánoce?

¡Feliz Navidad!

 

Mohlo by se hodit...