Jaký jazyk je v dnešní době dobré umět kromě angličtiny?

4.10.2021
Jazykové vzdělávání

Angličtina je hlavním světovým jazykem, o tom není pochyb. Jaké další jazyky je ale vhodné se naučit, abyste se ve světě neztratili? 

Je asi důležité si nejdříve srovnat priority. Při výběru se můžeme zaměřit na mnoho aspektů jako je jednoduchost, užitečnost, budoucí a současné využití apod. Obecně se ale dá říci, že mezi 10 nejperspektivnějších jazyků, které je v dnešní době kromě angličtiny dobré umět, patří čínština, němčina, španělština, ruština, francouzština, italština a japonština. 

Nejspíše Vás to ani nepřekvapilo, přeci jenom většina z nich se vyučuje jako druhý cizí jazyk na českých školách. Pojďme si ale říci důvody, proč může být získání znalostí z těchto jazyků tak důležité nebo vhodné.

 

Čínština

I když Vám může připadat, že čínština je spíše než jazyk světový spíše regionální, není tomu tak. V dnešní době tímto jazykem hovoří přes 1,3 miliardy lidí. Dále je také vhodné zmínit, že Čína již několik let drží hlavní příčku ekonomické velmoci. Pokud se tedy naučíte čínsky, podnikání na čínském trhu pro Vás pak může být hračka a zároveň Vám může přinést nemalé výdělky. Nejedná se o těžký jazyk, naopak pochopit základy tohoto jazyka je snadnější, než si myslíte. 

 

Ruština

Lidé, kteří znají ruštinu mají určitě výhodu. Států v Asii a Evropě, ve kterých se domluvíte tímto jazykem je poměrně hodně. Zejména proto se řadí mezi jeden ze světových jazyků. Určitě se znalost vyplatí i zde v České republice a to zejména v odvětví cestovního ruchu nebo podnikání. Mnoho lidí má vůči ruštině zatrpklý postoj, nicméně se jedná o praktický jazyk, který má stále mnoho potenciálu.

 

Němčina

Podobně jako se lidé staví k ruštině, tak také tímto způsobem nahlížejí na němčinu. Je to dano zejména rázností, se kterou tyto dva jazyky znějí. Nepatří mezi ty nejjednodušší, i přesto se spolu se španělštinou a francouzštinou vyučuje na českých školách nejvíce. Německo v posledních pár letech nabývá čím dál tím důležitější roli v globální ekonomice, se znalostmi tohoto jazyka se určitě na trhu práce neztratíte. V rámci České republiky se Vám stejně jako ruština bude hodit v oblasti cestovního ruchu. Věděli jste, že ročně do ČR přijíždí nejvíce návštěvníků právě z Německa? 

 

Španělština

Poslední jazyk, který bych ráda zmínila, je španělština. Z výše vyjmenovaných jsem ji vybrala zejména díky velkému geografickému využití. Pokud se tento jazyk naučíte, nejenom že si můžete ulehčit cestování nebo žití ve Španělsku , Střední a Latinské Americe, ale zároveň se Vám třeba bude hodit i na Západním pobřeží USA. Španělština je jazyk jednoduchý na naučení, je krásný, energický a má po celém světě velkou oblibu. Pojí se s ní bohatá kultura a u nás v ČR je u studentů základních, středních a vysokých škol hojně vyučována.

 

S angličtinou se člověk ve světě neztratí, ale pokud se dáte do učení jednoho z výše zmíněných jazyků, svému životopisu zaručeně zajistíte přidanou hodnotu a obohatíte tím i svůj život.  


 

Autor
článku

Linda Svitáková

Mohlo by se hodit...