Zažijte Španělsko z pohodlí vašeho obýváku aneb proč je dobré rozumět španělsky

14.10.2020
Různé

Současná doba nám bohužel neumožňuje účastnit se zajímavých kulturních akcí ani jiného společenského života, natož pak cestovat. Proč si ale nezpříjemnit chvíle doma zajímavým filmem, který vás alespoň na chvíli přenese do sluncem rozpáleného Španělska?

V následujících řádcích bych vám ráda představila film, díky kterému se vám podaří nahlédnou do života a povahy jižní země plné temperamentních Španělů, a to přímo z pohodlí vašeho domova!

Film Volver, z kterého na mě opravdu dýchá Španělsko, je slavné drama režiséra Pedra Almodóvara. Tento snímek plný barev nastiňuje život Španělů na vesnici. Na vesnici, která se nachází v chudším regionu La Mancha, ze kterého sám Almodóvar pochází. Názvem Volver, v překladu „návrat“, se Almodóvar vrací do svého rodného kraje a dětství, kdy byl vychováván statečnými ženami, které dokáží bojovat s nepřízní osudu a jen tak se nevzdají. Zároveň ve filmu rozebírá silný vztah mezi lidmi na vesnici a duchy, jakožto určitou formou posmrtného života. Však právě i smrt matky vedla Almodóvara k natočení tohoto snímku.

Ptáte se, čím by vám měl právě tento film přiblížit Španělsko a jeho kulturu? Volver vám krásně ukáže nejen jak vypadají španělské vesnice, města a příroda, ale především vám odhalí povahu Španělů. Těm, jak se sami ve filmu přesvědčíte, záleží ze všeho nejvíce na rodině a přátelství. Také proto se je nebojí kdykoliv požádat o pomoc, neboť ví, že jsou si vždy navzájem nápomocni. Oproti našim zvykům pro vás může být také překvapivé, jak malý mají Španělé vlastní osobní prostor – stále se objímají a líbají na uvítanou na tvář. A i v takovém detailu můžete vidět rozdíly například od jiné části Španělska, neboť třeba v Barceloně v Katalánsku si lidé na uvítanou dávají pouze jednu pusu na obě tváře, nikoli několik, jako je tomu v regionu La Mancha. Obdobně vás možná překvapí či až zarazí, jak jsou zdejší lidé k sobě upřímní a nebojí se říct ostatním, co mají právě na jazyku.

Na tento slavný španělský film se vyplatí podívat už jen díky skvělému obsazení a hereckému výkonu Penélope Cruz a také Almodóvarem často obsazované herečky jménem Carmen Maura.

Každopádně je tento film velice zajímavý a čím více detailů o životě Pedra Almodóvara a o samotném Španělsku a jeho obyvatelích víte, tím více drobností a souvislostí se vám v průběhu filmu odhalí. Abyste měli z tohoto snímku ten pravý zážitek, je potřeba vidět jej v původním znění, neboť jen díky tomu dokážete nasát pravý nádech Španělska. A jestliže mluvíte španělsky a nepotřebujete číst titulky, je to to nejlepší! A to nejen proto, že budete rozumět krásné titulní písni Volver, kterou zpívá Penélope Cruz. A nejen pro takový zážitek a mnoho dalších skvělých filmů, které s původním zněním dostávají ten pravý nádech, se přeci vyplatí rozumět španělsky!

 

Autor
článku

Noemi Cihlářová

Mohlo by se hodit...