Vánoční cukroví ve světě

18.11.2021
Různé

Perníčky, linecké, včelí úly (nebo vosí hnízda?), vanilkové rohlíčky... To je cukroví, které máme spojené s českými Vánoci, jeho vůně pro nás znamená adventní čas. Přemýšleli jste ale někdy, že v různých zemích se na Vánoce dělá různé cukroví? Pojďme se spolu podívat na to, jaké sladké je typické pro čtyři země světa - Rusko, Itálii, Velkou Británii a Řecko.

RUSKO

V Rusku se na Vánoce dělají například sněhové koule, rusky snezhki. Těsto by nám možná trochu připomínalo vanilkové rohlíčky a obaluje se v cukru. Výsledek potom připomíná sněhové koule.

Další sladkostí, která je pro Rusy spojená s Vánoci, jsou rohlíčky s medem a se skořicí, rusky rogaliky. Tvarem připomínají naše svatomartinské rohlíčky a často jsou servírované posypané cukrem.

ITÁLIE

Amaretti - cukrová, jehož vůně pro mnoho Italů znamená Vánoce. Hrudky s mandlovým likérem obalené moučkovým cukrem jsou pro Itálii typické. Vůně mandlí provoní během adventu mnoho italských domovů.

Sladký chléb, kterému se říká panettone, na italském vánočním stole nesmí chybět. Do těsta se přidává nejrůznější kandované ovoce, rozinky, nebo třeba čokoláda. Jí se samotný, s krémem z mascarpone nebo s italským zabaione.

VELKÁ BRITÁNIE

Klasickým vánočním cukrovím v Británii jsou kromě perníčků (gingerbread men) plněné koláčky, zvané mince pies. Jsou plněné směsí, které se říká mincemeat a je to směs rozinek, kandovaného ovoce, koření a brandy.

Vánoční dort, tedy Christmas cake, je něco, co se na Vánoce peče v Británii často. Je to dort, jehož ingredience jsou synonymem pro Vánoce - rozinky, jiné sušené ovoce, koření. Dort je často pokrytý marcipánem nebo cukrovou polevou, a je tak vánočně bílý.

ŘECKO

Nadýchané bochánky, které chutnají po vanilce, mandlích a muškátovém oříšku. To je typické řecké vánoční cukroví kourabiedes. Výjimkou není přidání kapky brandy. Po upečení se bochánky obalí v moučkovém cukru.

Melomakarona je další řecké cukroví, které svým tvarem připomíná čokoládová vajíčka. Oproti kourabiedes jsou bochánky tmavší a dominující chutí je med. Dále do těsta patří ještě třeba vlašské ořechy, skořice a pomerančové šťáva.

Pokud byste letos chtěli kromě tradičního českého cukroví vyzkoušet něco nového, zkuste třeba nějakou sladkost, kterou jste mohli najít v našem článku. Třeba tak objevíte nové oblíbené cukroví vaší rodiny!

Autor
článku

Veronika Brossi

Mohlo by se hodit...