Kodaň neboli København

27.10.2021
Různé

Zájem o kurzy skandinávských jazyků roste, ráda bych vám dnes proto přiblížila hlavní město Dánska, kde je oficiálním jazykem dánština, ale nebojte většina Dánů mluví také plynule anglicky. Co navštívit v Kodani a na co určitě při poznávání města nezapomenout? 

Kodaň je krásné a rozmanité přístavní město, které je známé kvůli sídlu své královny Markéty II., často označované za město plné jízdních kol, město se sochou Malé mořské víly či město se známým zábavným parkem Tivoli. V dnešním článku bych vám ráda přiblížila několik míst a tipů, které jsou pro Kodaň typické a známé, jestli je nemáte na svém seznamu, určitě bych vám doporučila jednotlivá místa zařadit. 

 

Malá mořská víla

Pokud máte rádi dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena určitě vaše cesta povede k ikonické památce Kodaně a to k Malé mořské víle, která je zvěčněna v podobě sochy na nábřeží Nyhavn. Samotné nábřeží přináší příjemnou atmosféru s pohledem na barevné domy se sedlovou střechou.  

 

Dánské království 

V dánsku panuje již od roku 1972 dánská královna Markéta II.. Dáni jsou na svoji královnu velmi pyšní a berou ji jako velmi významnou osobnost. Královským sídlem je komplex Amalienborg, který je postaven ve stylu rokoka a skládá se ze čtyř paláců a náměstí. Vždy v poledne probíhá střídání Královské gardy, která tento objekt střeží. Královské klenoty se však nachází v renesančním zámku Rosenborg, který rozhodně stojí za návštěvu. 

 

Christiania

Je samostatný malý stát, který leží v dnes již neobydlených vojenských kasárnách. Tyto kasárny po opuštění vojáků v roce 1971 obsadily skupiny hippies a založily zde svůj vlastní stát. Christiania má své vlastní zákony i měnu. 

 

Park Tivoli

Jedná se o zábavný park, který patří k nejnavštěvovanější dánské atrakci. Tento park najdete přímo v centru města naproti hlavnímu nádraží, takže se nemusíte bát, že byste ho přehlédli. Samotné slovo Tivoli je v Dánsku spojováno se zábavou, odpočinkem a bezstarostností. V parku najdete několik atrakcí, horských drah, ale také i kulturní akce. Park je ozdoben různými světýlkami a dekoracemi, proto doporučuji zažít ho i ve večerních hodinách.  

 

Kolo, metro nebo vlak?

Mezi hlavní dopravní prostředek v Kodani patří právě zmíněné jízdní kolo, proto se nelekejte až kolem sebe uslyšíte cinkání zvonků kol. Obyvatelé Kodaně jezdí na kole doopravdy vždy a všude, ať už jednou do práce či na odpolední kávu. Kolo si zde můžete půjčit na každém rohu, takže si zde mohou užít jízdu i turisti. Pokud zvažujete delší cestu, nebo se vám na kolo přímo nechce můžete využít metro, které má tři linky a vyznačuje se tím, že všechny soupravy jezdí bez lidské obsluhy. Jako další alternativa je tu vlak, který v Kodani jezdí především v přilehlém okolí. Určitě doporučuji jízdu přes most Øresund, který pojí Kodaň se švédským městem Malmö. Můžete tak v rámci jednoho výletu navštívit rovnou dvě země. 

 

Co nezapomenout ochutnat v Kodani?

V Kodani byste určitě neměli zapomenout ochutnat Smørrebrød, pod tímto pokrmem si můžete představit ''chléb s máslem'', přičemž nemusíte se bát, že byste dostali pouze chléb s máslem, tento chléb je servírovaný s několika dalšími surovinami, nejčastěji s plátkem ryby, masa nebo sýra. Na skvělý Smørrebrød můžete zajít do čtvrtě Nørrebro


Zaujala vás kodaňská rozmanitost? Nadchla vás možnost navštívit dvě země v rámci jednoho výletu?  Tak neváhejte a objevujte!

 

Autor
článku

Natálie Havlíčková

Mohlo by se hodit...