Jak si dát novoroční předsevzetí, aby skutečně fungovala

10.12.2021
Jazykové vzdělávání

Co jste dělali na Silvestra 31. prosince 2020? Měli jste večírek? Dali jste si novoroční předsevzetí? Tedy slib, že se v roce 2021 naučíte anglicky? Nebo německy, španělsky, korejsky atd.? Proč si z učení neudělat novoroční předsevzetí! Vyzkoušejte jeden z níže uvedených tipů. Pomohou vám naučit se třeba anglicky líp a rychleji.

  • Stanovte si rozumný (dosažitelný, možný) cíl slovní zásoby

Stanovte si cíl učení. Ujistěte se, že je to cíl, kterého můžete dosáhnout (dokončit, udělat, uspět).

Zkuste se naučit 5–7 nových slovíček za týden – i když se naučíte jen 1 za den, to je 365 nových slov pro rok 2022!

Každá maličkost pomáhá. Buďte důslední (dělejte něco stejného, ​​pravidelně) a nezapomínejte na svou rutinu. Žádné výmluvy (důvody, proč to nedělat)!

  • Začněte chodit do kurzu, stačí jednou týdně

Nabízíme spoustu jazykových kurzů, které vám pomůžou s vaším novoročním předsevzetím!

Učte se cizí jazyk třeba s rodilým mluvčím právě teď. Váš pokrok nabere na obrátkách.

  • Vždy studujte ve stejnou dobu – ale na jiném místě

Věděli jste to? Pokud studujete na stejném místě, pamatujete si věci hůř, než když místo budete střídat (měnit, přesunovat se) a chodit se učit na různá místa. Učte se ve své kanceláři, kuchyni nebo na pohovce. Ale ujistěte se, že vaše prostředí vždy vypadá jinak.

Učte se ve stejnou denní dobu, abyste si vytvořili rutinu, ale snažte se změnit to, co váš mozek vidí, když se učíte. Zkuste to na týden a uvidíte, kolik si toho pamatujete!

  • Mluvte třeba anglicky s kamarádem nebo kamarádkou a nepřepínejte jazyky

Máte kamaráda, který mluví anglicky? Nebo španělsky? Nebo třeba kamaráda, který s vámi chce mluvit německy? Skvělé! Mluvte s ním cizím jazykem a nevracejte se do svého rodného jazyka. V tomto bodě musíte být velmi přísní.

Vyberte si, kde se budete bavit jen v angličtině. Může to být online jako např. WhatsApp, iMessage nebo třeba během obědové pauzy - domluvte se. Ale zůstaňte v domluveném cizím jazyce bez ohledu na konverzaci (ve všech případech, bez výjimek)! Čím více budete cvičit, tím lépe a rychleji se budete posunovat dopředu. 

  • Přepněte jazyk telefonu a/nebo sociálních sítí

Vím, že budu znít jako porouchaná deska, ale je to tak snadné: změňte jazyk na telefonu a/nebo sociálních sítích. Je to velmi užitečné a přitom hrozně snadné. A taky je to skvělé novoroční předsevzetí. A protože už víte, co tlačítka dělají, je to snadné procvičování jazyka.

  • Po malých krůčcích

Nestanovujte si velké cíle, ale postupujte krok za krokem. Usnadněte si svou jazykovou cestu a naučte se jeden gramatický bod. Opakujte, dokud ho nebudete umět. Pokud se na učební cizího jazyka podíváte individuálně, učení se stane lépe zvládnutelné (snadno ovladatelné). Neztěžujte si učení, ale zjednodušte si ho.

  • Zkontrolujte své cíle

Každý měsíc si projděte své novoroční předsevzetí. Podívejte se, jak daleko jste za poslední měsíc došli (pokročili, přiblížili se svému cíli). Napište si svůj pokrok. Pomáhá když uvidíte, jak daleko jste pokročili. Stanovte si nové cíle na příští měsíc. Když to uděláte, pomůže vám to udržet se na správné cestě.

Tak které z těchto novoročních předsevzetí si dáte? Hodně štěstí a šťastný nový rok!

Autor
článku

Jaroslava Klopf
Jaroslava Klopf
Jarka je hnací motor IJV, který se každý den s nadšením vrhá do dalších projektů a vymýšlí nová, ještě lepší řešení pro zákazníky IJV.

Mohlo by se hodit...