Island, země ohně a ledu

22.11.2021
Různé

Co si vybavíte, když se řekne Island? Napadají vás přírodní atraktivity jako vodopády, ledovce, sopky či polární záře. Nebo jste si vzpomněli na hlavní město Reykjavík, film Eurovision nebo třeba seriál Hra o trůny? Sice se jedná o odlehlý ostrov v Severním Atlantském oceánu, ale nelžu, když říkám, že na to všechno co nabízí k vidění, Vám nebude stačit ani týden.

Na světě je mnoho destinací, které stojí za to navštívit. Ráda bych Vám představila jednu z těch méně typických, Island. Za posledních několik let se stal rájem cestovatelů a není se čemu divit. Je úplně jedno, jestli pojedete v létě nebo v zimě, můžu Vám zaručit, že vás okouzlí tak i tak. Zde je 7 hlavních důvodů, proč musí být Island i na Vašem bucket listu:

  1. Polární záře

Přírodní úkaz, který je typický zejména pro severské země. Pokud toužíte spatřit tzv. Auroru, Island je určitě vhodnou destinací. Na co ale musíte myslet? Polární záři můžete spatřit jen v noci. Letní sezóna tedy není ideální, jelikož jak je známo, světlo je v severských zemích i během nočních hodin. Čím větší solární aktivita v předchozích dnech, tím větší šanci máte, že záři spatříte. Doporučuji si stáhnout aplikace přímo zaměřené na předpovědi sluneční aktivity s ukazateli intenzity magnetických bouří.

  1. Vodopády a gejzíry

Jestliže se Praha označuje jako stověžatá, Island by se mohl označit jako země tisíce vodopádů. Z některých se staly turistické atraktivity, jiné jsou lidmi nedotčené a přístup k nim je poměrně složitý. Tak či tak, na jejich unikátnosti to vůbec nic nemění a dech Vám seberou stejně. Jestliže procestujete Island kolem dokola, doporučuji nezastavovat u každého z nich, nazývat Island zemí tisíce vodopádu nebylo nadsázkou. Čím je Island také proslulý jsou gejzíry, ten nejznámější z nich se nachází jen hodinu autem od hlavního města a podívat se na něj můžete zcela zdarma. 

  1. Horké prameny

Island je unikátní tím, že je zde patrné působení tepelné energie zemského jádra. Díky tomu jako jedna z mála zemí na světě vytápí naprostou většinu domácností geotermální energií. Je to ale i důvod, proč se na ostrově nachází velký počet gejzírů, parních výronů, sopek a horkých pramenů. Právě horké prameny mají mnoho léčivých účinků a jak mezi místními, tak i turisty jsou velmi vyhledávané. Na Islandu je jich nespočet, kdy některé můžete vyzkoušet ve volné přírodě na vlastní pěst, jiné byly zkomerčněny a předělany v luxusní resorty a jejich návštěva Vás bude něco stát. Obojí má ale něco do sebe!

  1. Ledovce, Jezero Jökulsárlón

Pokud se podíváte na geografickou mapu Islandu, zjistíte, že velká část zejména na jihovýchodě ostrova je tvořena ledovci. Z bezpečnostních důvodů se k žádnému nedostanete sami, největší ledovec Vatnajökull a vedle ležící Jökulsárlón je ale možné vidět zblízka za příplatek. Se stoupající poptávkou se za posledních pár let vytvořilo mnoho společností orientující se přímo na tento zážitek. V celkové ceně jsou služby průvodce, půjčení maček a horolezecké helmy a odvoz speciálně upravenými nákladními vozy až k samotnému ledovci.

Vedle ledovce Jökulsárlón se nachází stejnojmenné jezero, které ročně navštíví davy návštěvníků. Na jeho hladině plavou ledové kry a mezi nimi můžete občas zpozorovat tuleně.

  1. Reynisfjara Beach, Diamond Beach

Na jihu ostrova se nachází pláže s lávovým pískem, proto se označují jako tzv. “černé pláže.” Reynisfjara Beach je považována za nejkrásnější na celém Islandu a povědomá Vám může být díky útesům, které k natáčení využili producenti seriálu Hra o trůny. Diamond Beach získala své jméno díky malým kusům ledu, které jsou příbojem vyplavovány na břeh pláže a díky své průzračnosti připomínají diamanty.

  1. Severní pobřeží - Húsavík, pozorování velryb

Na začátku tohoto článku byl zmíněn film Eurovision, každý kdo ho na Netflixu viděl, si vzpomene na město Húsavík. Jedná se o malebnou vesnici na severu ostrova s krásným přístavem a kostelem, jehož obyvatelé se zaměřují zejména na rybolov. Druhým lákadlem pro turisty jsou pravidelné plavby za pozorováním velryb, Húsavík se tak začal přezdívat jako “hlavní město velryb.”

  1. Hakárl

Zastávám názor, že bez gastronomie nelze poznat tamní kulturu. Jak Vám asi samotné geografické umístění země napovídá, speciálním pokrmem je mořský živočich. Jedná se o žraloka matohlavého, jehož maso Islanďané nakládají a nechávají ho podrobit kvašení. Ačkoliv se jedná o specialitu, mnoho lidí ji nedokáže pozřít. Maso žraloka totiž obsahuje velké množství močoviny a pokrm je tak cítit čpavkem. Zároveň ho Islanďané podávají jako součást slavnostní tabule spolu s ovčími hlavami, lisovanými varlaty beranů a s krvavým pudinkem. Vše se má zkusit, nebo ne?

A co se mých tipů týče? Jet na Island v rámci dvoudenního zájezdu s průvodcem by byla ztráta času a peněz, spíše si půjčte auto a ostrov si projeďte sami. Co se týče Islanďanů, ti jsou velmi přátelští, pohostinní a domluví se bez problému anglicky. Hotelů v určitých oblastech moc nenajdete, takže určitě doporučuji Airbnb, kde se s místními můžete pobavit a získat od nich nějaké tipy a rady na cestu. :)

 

 

 

Autor
článku

Linda Svitáková

Mohlo by se hodit...