5 důvodů proč jet studovat jazyk do zahraničí

13.6.2023
Jazykové vzdělávání

Máte po maturitě a čekají Vás dlouhé prázdniny před nástupem na vysokou školu? Studujete filologii nebo cizí jazyky a váháte jestli vyjet na studijní pobyt do zahraničí?

Moje rada zní - neváhejte a vyjeďte do světa.

Sama za sebou mám 10 týdnů intenzivního kurzu korejštiny a i když to byla zkušenost ze začátku hodně děsivá a chvílemi celkem chaotická, a v jistých aspektech celkem náročná, s ale jistotou mohu říct, že to byla jedna z nejlepších životních zkušeností. Zamyslela jsem se tedy nad pěti důvody, proč si myslím, že absolvovat jazykový pobyt v zahraničí je skvělé rozhodnutí, pokud se jazyku chcete opravdu věnovat: 

 

1) Výuka od školených rodilých mluvčích

I když se to hlavně na začátečnické úrovni může zdát mírně strašidelné, můžete si být jistí, že se Vám budou věnovat školení profesionálové, kteří jsou zároveň rodilými mluvčími Vašeho cílového jazyka. Ten bude pravděpodobně jediným jazykem, který budete moci ve třídě používat. Berte to jako výzvu! Naučíte se tak pohotově reagovat a improvizovat. I dokázat vyjádřit, že zrovna nevíte nebo nerozumíte je důležitá součást učení se. Zkrátka když Vás hodí do vody, naučíte se plavat :)
 

2) Obklopíte se cílovým jazykem 

Pokud studujete jazyk v domovské destinaci, zkrátka a jednoduše mu neutečete, ani když vyjdete ze třídy. Je do ideální příležitost na to se do Vašeho cílového jazykového prostředí opravdu položit a naučit se komunikovat v běžných každodenních situacích. Restaurace, obchody, pouliční značení, hromadná doprava, tam všude načerpáte důležitou slovní zásobu a vyzkoušíte si jazyk v praxi.
 

3) Získáte nové přátele

Studium v zahraničí je bezpochyby novou vzrušující zkušeností, kterou však jistojistě nebudete procházet sami. Seznámíte se s lidmi ze všelijakých koutů světa, se kterými budete sdílet nejen zájem o jazyk, ale i ostatní radosti a starosti spojené s delším pobytem v zahraničí. V závislosti na podobě Vašeho jazykového programu, se pak můžete zapojit i do setkávání s “domorodci”. Univerzitní jazyková centra nezřídka nabízejí tzv. “buddy programs”, v rámci, kterých budete mít příležitost spřátelit se s rodilými mluvčími.
 

4) Poznáte tamější kulturu 

Budete mít jedinečnou příležitost zažít si na vlastní kůži kulturu a atmosféru cílové země lépe než jako turista. V rámci jazykových programů většinou bývají organizované i různé kulturní aktivity, mimo školu však budete mít příležitosti prozkoumávat okolí spontánně s přáteli.
 

5) Rozšíříte si obzory 

Nejen, že se zlepšíte v jazyce, ale tím, že do jisté míry vystoupíte ze své komfortní zóny a otevřete se novým zkušenostem se obohatíte i na osobní rovině. Naučíte se fungovat samostatně, poradit si v nepředvídatelných situacích a uvidíte kus světa. Jazykový pobyt v zahraničí také působí velmi hezky v motivačních dopisech a životopisech. 

 

Tak se nebojte, buďte odvážní a dobrodružní. Využijte příležitosti, neváhejte a vycestujte! :)

 

Autor
článku

Bahia Barková

Mohlo by se hodit...