Pronikněte do tajů irské angličtiny

3.3.2017
Různé

Moderní irská angličtina v sobě nachází určité rysy britské angličtiny, ale je také výrazně ovlivněná původním irským jazykem (irská gaelština). Rozdíl od klasické britské angličtiny v psaném jazyce téměř nepoznáte. Velmi Vás ale mohou zaskočit rozdílnosti v jazyce mluveném.

Prvním velkým rozdílem je samotná výslovnost. Neexistuje však nic jako jednotný irský akcent, neboť irská angličtina se liší v každém okrese a má mnoho různých dialektů. I v mnoha městech a především v hlavním městě Dublinu se setkáte i s několika rozdílnými dialekty.

Hned po specifické výslovnosti Vás může také určitě překvapit mnoho ustálených slovních výrazů a frázi typických pro irskou angličtinu. Při otázce “jak se máš” zapomeňte na klasické “How are you” a použijte raději irskou frázi “What’s the craic?”. Pojem “craic” potom můžete použít v mnoha dalších případech, neboť by se dal přeložit by jako zábava nebo sranda. Na výše zmíněnou otázku od Irů nejčastěji uslyšíte odpověď “grand”, tedy, že se mají skvěle. Velmi často používají také slovíčko “so” a to nejčastěji jako zdůraznění významu věty nebo jako náhradu slova “then” neboli “tedy” například: “Bye so” a “Let’s go so”.

Anglická gramatika je poměrně pevně daná, ale pokud pojedete do Irska, může Vás zaskočit, že si Irové občas skládají slova do vět odlišně něž Angličané nebo Američané. Další zajímavou skutečností je, že Irové poměrně málo užívají jednoslovné odpovědi “ano” a “ne”. Na otázku Vám odpoví spíše pomocí slovesa použitého v tázací větě, než kratší jednoslovnou odpovědí: “Do you like coffee?” - “I don’t”.

Při loučení se vyhněte klasickému “have a nice day”. Irové Vám mnohem pravděpodobněji  řeknou “have a good one” nebo “cheers”. Vy jim na oplátku za vše raději “milionkrát” poděkujte tak, jak je jejich dobrým zvykem, tedy “Thanks a million.”

Pro lepší představu o irské angličtině a jejich dialektech se podívejte na toto video: https://www.youtube.com/watch?v=ee_N3g4ORLk

Autor
článku

Anna Komrsová

Mohlo by se hodit...