Hygge aneb proč se učit dánsky

10.5.2017
Jazykové vzdělávání

Podle takzvaného „World Happiness Report“, který každý rok zveřejňuje OSN, se v roce 2017 všechny severské země umístily mezi 20 nejšťastnějšími národy světa. V čem tkví tajemství životního stylu seveřanů?

Možná je to právě díky poslední dobou velmi rozšířenému dánskému výrazu hygge. Toto slovo byste ve slovníku našli přeložené jako “pohoda” nebo “cítit se dobře” a je považováno za jedno z nejpoužívanějších dánských slovíček (bylo také vyhlášeno slovem roku 2016).

Hlavním pravidlem hygge je podle Dánů především užívat si maličkostí, být obklopen přáteli a rodinou a cítit se pohodlně. Jde především o to, užívat si ty nejobyčejnější okamžiky v životě jako například sedět v dece s šálkem kávy a poslouchat dobrou hudbu. Možná právě idea dánského “hygge” je tedy důvodem, proč jsou Dánové považováni za jeden z nejšťastnějších národů na světě.

Pokud je Vám severský životní styl blízký anebo plánujete v blízké době cestu na sever, je určitě skvělý nápad naučit se alespoň základy jednoho ze severských jazyků. Hlavní výhodou švédštiny, dánštiny a nořštiny je fakt, že si jsou velmi podobné. Gramatická pravidla a především výslovnost jsou sice poměrně rozdílné, ale psaný text zvládnete bez problémů pochopit. Další hlavní výhodou je, že se jedná o germánské jazyky. Pokud máte tedy dobré základy v angličtině a němčině, neměly by pro Vás být severské jazyky problémem.

Chcete-li poznat více slovíček než jen dánské hygge, podívejte se na naší nabídku letních kurzů severských jazyků nebo si vyberte individuální kurz.

 

Autor
článku

Anna Komrsová

Mohlo by se hodit...